
Tervarit Junioreiden Perhefutis 2–4-vuotiaille lapsille ja heidän vanhemmilleen jatkuu!
Kevään kurssi pidetään Hiukkavaaran koulun Kanervan liikuntasalissa (os. Tahtimarssi 7, Oulu) sunnuntaisin klo 9–10. Ensimmäinen harjoituskerta on 8.3. ja viimeinen 17.5.
Perhefutis on lapsen ja vanhemman yhteinen harrastus, jossa nautitaan liikunnasta monipuolisesti ja turvallisesti ilman suorituspaineita. Toiminta on yhteistä oppimista ja oivaltamista kiireettömässä ilmapiirissä. Kurssin laadukkaasta ohjauksesta vastaa oppisopimusvalmentaja Tuukka Peltola.
Kurssimaksu on 50 €/lapsi-aikuinen-pari maalis-toukokuun ajan. Kurssi sisältää kymmenen (10) harjoituskertaa. Kurssi laskutetaan ensimmäisen harjoituskerran jälkeen.
Maksu sisältää Palloliiton korttelipassin ja vakuutuksen lapselle.
Harjoitukset pidetään sunnuntaisin klo 9–10 seuraavina päivinä:
Paikkana on Oulun Hiukkavaarassa sijaitseva Hiukkavaaran koulun Kanervan liikuntasali (Tahtimarssi 7, Oulu).
Kanervan ilta- ja viikonloppukäytön sisäänkäynti on urheilukentän puoleiselta sivulta. Sisäänkäynnistä vasemmalla on ovi pukuhuoneille ja liikuntasaliin. Hiukkavaaran koulu on kengätön, joten ulkokengät tulee jättää eteiseen niille varatuille telineille.
Tule mukaan kurssille täyttämällä ilmoittautumislomake.
Kurssille mahtuu korkeintaan 15 aikuinen-lapsi-paria. Minimiosallistujamäärä on 6 aikuinen-lapsi-paria.
Jos olet jo osallistunut aiemmille Tervarit Juniorien järjestämille Perhefutiskursseille, niin ilmoittautumislomaketta ei tarvitse täyttää uudelleen. Laita tällöin viestiä toimisto@tervaritjuniorit.fi ja kerro haluavasi jatkaa Perhefutiksessa.
Perhefutikseen sopivat normaalit liikuntavaatteet. Lapsella suositellaan hankittavaksi kurssille oma jalkapallo. Suositus koon 3 jalkapallo, joka käy Tervareiden Nappulakoulussa ja ikäkausijoukkueissa myöhemmin.
Lisätietoja kurssista voit kysyä sähköpostitse toimisto@tervaritjuniorit.fi. Huomaa, että viikolla 10 seuran työntekijät ovat pääasiassa lomalla.
Lisätietoa harjoitusten sisällöstä:
Tuukka Peltola
oppisopimusvalmentaja
puh. 044 205 9189
email. tuukka.peltola@tervaritjuniorit.fi.
Ps. Jos lapsesi on liian vanha Perhefutikseen, niin hyviä vaihtoehtoja Tervarit Junioreissa ovat 2020-syntyneille oma joukkue ja 2021–2022 syntyneille Nappulakoulu.
| 18.02.2026 12.50 | Tule mukaan Perhefutikseen maaliskuussa |
| 16.02.2026 09.30 | Kesätyönhaku on auki / Apply for a Summer job |
| 02.02.2026 11.41 | Terwaturnauksen ilmoittautuminen on auki |
| 29.01.2026 15.25 | Talvilomalla maalinteko- ja maalivahtileiri! |
| 19.12.2025 14.05 | Seuran työllistämishanketoiminta päätökseen |
| 16.12.2025 14.51 | Ilmoittautuminen lisäharjoitusryhmään auki (2017- ja 2018-syntyneet) |