Kesäinen tervehdys kaikille Tervarit Juniorit yhteisön jäsenille ja toiminnasta kiinnostuneille!
Moni on varmaan pohtinut, että mitä kuuluu meidän Hiukkavaaraan tulevalle hallille ja miksei kuokkaa ole jo isketty maahan? Tässä uutisessa kerromme hankkeen tilanteesta ja siitä, miten voit kantaa kortesi kekoon yhteisen asian puolesta.
Seura on rakentamassa Hiukkavaaraan omaa jalkapallohallia. Halliin toteutetaan juniorijalkapallokenttä (40 m x 30 m), joka mahdollistaa viisi vastaan viisi (5v5) pelitavan otteluiden järjestämisen. Jalkapalloharjoituksissa kenttä voidaan jakaa osiin, jolloin kentällä voi harjoitella useampia joukkueita tai harjoitusryhmiä samanaikaisesti. Ottelukentän lisäksi halliin tulee lämmittelyalue, jolla pelaajat lämmittelevät ja tekevät oheisharjoituksia. Halli mahdollistaa myös seuran pelaajille omatoimisen harjoittelun olosuhteiden kehittymisen.
Seura toteuttaa halliin myös pukukopit, tilaa pelaajakoulutuksia ja videovalmennusta varten, toimistotilaa ja kahvion keittiöineen.
Tervarihalli on yhtiöitetty 100 % Tervarit Juniorit ry:n omistamaan Tervarihalli Oy:öön.
Lue lisää hallista huhtikuun uutisesta verkkosivuiltamme.
Hanke sai lainvoimaisen rakennusluvan Hiukkavaaraan maaliskuussa ja rakennuksen suunnittelutyöt ovat olleet käynnissä kevään ajan.
Tervarit Juniorit ry:n hallitus keskusteli hankkeen rahoitussuunnitelmasta kokouksessaan maanantaina 30.6.2025. Vaikka halu oman hallin saamiseksi on valtava, hallihankkeen toteuttaminen on tällä hetkellä valitettavasti seuralle liian suuri taloudellinen riski.
Kohonnut kustannusarvio ja yleinen taloudellinen epävarmuus johtivat siihen, että alun perin kerätty rahoitus ei valitettavasti riittänyt eikä tarvittavan lisärahoituksen tuoma riski tuntunut järkevältä. Rakennustöitä ei siis aloiteta tänä kesänä.
Rakentaminen ei ole nykyisilläkään suhdanteilla edullista. Olemme varmistaneet jo viime vuoden joulukuussa Oulun kaupungin investointiavustuksen eli 227 500 euroa. Olemme myös hakemassa Suomen Palloliiton myöntämää UEFA:n HatTrick-avustusta olosuhdehankkeisiin. HatTrick-tuen päätökset saadaan alkuperäistä aikataulua myöhemmin vasta loppuvuodesta, mikä lisäsi hankkeen riskiä.
Tervarit Juniorit keskittyy syksyn ja talven varainhankintaan, jotta hankkeen rahoituspohjan oma rahoitusosuus kasvaa. Tavoitteenamme on, että hallihanke ei aiheuta seuralle suurta taloudellista riskiä, tai johda esimerkiksi merkittäviin korotuksiin kausi- tai jäsenmaksuissa. Mikäli lisärahoitus saadaan varmistettua talven aikana, voidaan rakennustyöt aloittaa keväällä 2026, ja halli olisi seuran käytössä syksystä 2026 alkaen.
Yksi tapa auttaa seuraa hallihankkeen rahoituksessa on liittyä Tervarit Juniorit ry:n kannattajajäseneksi. Kannattajajäsenenä tuet suoraan seuran toimintaa ja hallihanketta.
Vuonna 2025 kannatusjäseneksi liittyvät voivat antaa suostumuksen oman nimensä julkaisuun tulevan Tervarihallin tukijaseinällä.
Kannattajajäsenmaksut vahvistetaan vuosittain seuran syyskokouksessa. Seuran sääntöjen mukaisesti kannattajajäsenellä on puhe- mutta ei äänioikeutta seuran kokouksissa.
Kannattajajäseneksi voit liittyä seuran verkkosivujen Kannattajajäsenyys-lomakkeen kautta.
Kannattajajäsenmaksut: |
||
Kannatusjäsenluokka |
1 vuoden jäsenmaksu |
3 vuoden jäsenmaksu |
Tervanpolttaja |
100,00 € |
250,00 € |
Tervaporvari |
250,00 € |
600,00 € |
Iki-Tervari |
500,00 € |
1 200,00 € |
Olemme hakemassa hallihankkeelle myös rahankeräyslupaa. Poliisihallituksen mukaan lupien käsittelyaika on tällä hetkellä kuitenkin keskimäärin 5–7 kuukautta. Rahakeräyslupa mahdollistaa lahjoittamisen yksityishenkilönä tai esimerkiksi yhteisönä ilman seuran kannattajajäseneksi liittymistä. Kerromme luvan saatuamme lahjoitusmahdollisuudesta tarkemmin.
Onko sinulla yritys ja haluat tehdä yhteistyötä hallihankkeen tai seuran kanssa? Tarjoamme yrityksille positiivista näkyvyyttä lasten ja nuorten liikunnan parissa. Yrityksille on tarjolla erilaisia paketteja, jotka vaihtelevat näkyvyydeltään ja kestoltaan. Tiedotamme yhteistyömahdollisuuksista myöhemmin, kunhan yhteistyöpakettien sisällöt lyödään lukkoon.
Suurkiitos jo tässä vaiheessa kaikille hanketta taloudellisesti ja muilla tavoin tukeneille!
Heinäkuisin terveisin
Ville Luotola
hallituksen puheenjohtaja
Kalle Parviainen
toiminnanjohtajan sijainen
Yhteydenotot hankkeesta ja yksityisistä rahoituksista:
Ville Luotola
puheenjohtaja
ville.luotola@tervaritjuniorit.fi
p. 0443609229
Yhteydenotot yhteistyökumppanuuksiin ja kannatusjäsenyyksiin liittyen:
Kalle Parviainen
toiminnanjohtajan sijainen
kalle.parviainen@tervaritjuniorit.fi
p. 040 127 9928
01.07.2025 15.11 | Tervarihallin rakentaminen ei ala tänä vuonna |
04.06.2025 14.36 | Kutsu Tervarit Juniorit ry:n kevätkokoukseen 11.6.2025 |
03.06.2025 12.43 | Tiedote: Kalle Parviainen toiminnanjohtajan sijaiseksi |
28.05.2025 12.43 | Perhefutis jatkuu kesällä Hiukkavaarassa sunnuntaisin klo 15-16 |
28.04.2025 11.04 | Tervarit Juniorit uutiskirje 2/2025: Tue Tervarihallia, vastaa seurakyselyyn ja avoimet rekrytoinnit |
25.04.2025 15.15 | Tervarit Juniorit hakee toiminnanjohtajan sijaista |