Tervarit Junioreiden päätösjuhla vietettiin Ouluhallissa 12.10.2024. Tilaisuudessa seurattiin Tervarit 2013 ja Tervarit 2014 Mustan joukkueiden jännittävää futsal-ottelua sekä palkittiin Tervarit Junioreiden kauden 2024 pelaajia ja toimihenkilöitä.
Vuoden valmentajaksi valittiin Tervarit 2012 syntyneiden vastuuvalmentaja Timo "Timppa" Taipaleenmäki. Timppa on ollut Tervarit Junioreissa mukana 2018 vuodesta saakka. Ensin Nappulakoulun vetäjänä ja sitten Tervarit 2012 joukkueen vastuuvalmentajana. Valmentajana Timppa on jämäkkä ja kova vaatimustaso on puskenut pelaajia eteenpäin vuosien saatossa. Timppa on aina treeneissä paikalla ja hänen sitoutuminen joukkueen toimintaan on ollut esimerkillistä.
Vuoden seuratoimijaksi valittiin Tervarit 2013 syntyneiden joukkueenjohtaja Anja Vuorikivi. Anja on tehnyt vuosien ajan pyyteetöntä vapaaehtoistyötä 2013 joukkueen eteen. Kauden yksi mieleenpainuvimpia hetkiä Anjalle kaudelta 2024 oli Rovaniemen aluesarjan pelireissu. “Rovaniemen reissu oli joukkueen ensimmäinen bussilla tehty päivän pelireissu ja siksi täynnä jännitystä. Päivästä tuli oikein onnistunut ja koko porukalla oli erityisen mukava reissu. Yksi minulle tärkeä hetki päivässä oli, kun oman porukan pelaajat istuivat vaihdossa ja yhdessä juteltiin pelistä, sen fiiliksistä ja samalla pojat oli minulle apuna pelipöytäkirjan kanssa.” Anja kertoi.
Vuoden pelaajana palkittiin Tervarit 2012 syntyneiden joukkueesta Niilo Taipaleenmäki. Niilo on harjoitellut todella ahkerasti koko kauden ajan niin omatoimiharjoituksissa kuin joukkueen harjoituksissakin. Niilo on kehittynyt kauden aikana paljon, ja vaikka vastustajat ovat usein pidempiä ja isompia, niin Niilo ei usein jää kaksinkamppailuissa kakkoseksi. Niilo pelasi Kaleva Cupissa hienon turnauksen ja johdatti joukkueen kapteenina aina pronssiotteluun saakka. Hän oli myös isossa roolissa kun Hercules YJ -12 joukkue oli Eerikkilässä Huuhkajaliigaturnauksessa ja pelasi sielläkin mallikkaasti eteläsuomalaisia joukkueita vastaan.
Vuoden Tervarina 2024 palkittiin Marko “Marse” Halmekangas. Marsella on 25 vuoden historia Tervareissa, Tervarit Junioreissa, Herculesissa ja Hercules Junioreissa sekä yleisesti oululaisessa urheilumaailmassa kymmenissä eri rooleissa: toimistotyöntekijänä, kuuluttajana, joukkueenjohtajana, huoltajana, fanzinen tekijänä, journalistina, kannattajana, varainkeruussa, valmentajana, hallituslaisena ja käytännössä kaikissa muissa rooleissa pelaamista lukuunottamatta. Neljännesvuosisadan pääosin vapaaehtoistoiminta ansaitsee arvostuksensa, ja siitä syystä Tervarit Juniorit halusivat myöntää Marselle Vuoden Tervari -palkinnon.
Joukkueet palkitsivat päättäjäisissä omien joukkueidensa vuoden pelaajat, vuoden kehittyneimmät pelaajat sekä vuoden joukkuepelaajat.
Erityismainintoina seura kukitti Tervarit 2014 mustan joukkueen vastuuvalmentajan Tuukka Virkkalan ja 2012 ja 2014 joukkueiden valmentaja Eero Oikarisen sekä seuran väistyvät työntekijät Aaku Laitisen, Olli-Pekka Leppilahden, Juuso Madetojan, Atte Moisasen ja väistyvän pitkäaikaisen hallituksen jäsenen Jussi Myllyojan.
Palkitut (koko seura)
Palkitut (joukkueet)
Vuoden pelaajat
Vuoden kehittyneimmät pelaajat
Vuoden joukkuepelaajat
Erityiskiitokset 2024:
28.04.2025 11.04 | Tervarit Juniorit uutiskirje 2/2025: Tue Tervarihallia, vastaa seurakyselyyn ja avoimet rekrytoinnit |
25.04.2025 15.15 | Tervarit Juniorit hakee toiminnanjohtajan sijaista |
16.04.2025 14.41 | Tervetuloa mukaan pelaamaan jalkapalloa! |
15.04.2025 18.00 | Toukokuussa ilmainen Futiskoulu |
11.04.2025 22.27 | Rakennuslupa Tervarihallille Hiukkavaaraan myönnetty - Tue hanketta ja liity kannatusjäseneksi! |
11.04.2025 10.50 | Seurakysely on auki - käythän vastaamassa! |